Viie keha teadvustamine argitegevuste käigus

Võimalik, et oled läbinud mõne Practical Consciousness kursuse või lugenud raamatut “Teadvuse praktiline kasutamine” ja võibolla satud esmakordselt külastama meie lehte ning lugema, et mida head siit enda jaoks leida võid. Täna keskendume sinu viiele kehale ja kuidas neid teadvustada oma argitegevuste käigus. Kui see ära õppida siis võib öelda, et oled saavutanud elus selguse ja konkreetsuse. Ja kas selgust ja konkreetsust on elus vaja, et saavutada oma eesmärgid? Just, viie keha teadvustamine argitegevuste käigus annab aluse meisterlikuks elu juhtimiseks.

 

Mis on viis keha?

Oleme ju harjunud mõtlema, et mul on üks keha – nii on meid maast madalast õpetatud. Kuidas siis nüüd viis keha? Joogaõpetus ütleb, et inimene koosneb viiest põhilisest aspektist, mille võib nimetada ka viieks erinevaks kehaks. Seda kõike ikka selleks, et sul oleks võimalik hakata iga tasandiga seonduvaid protsesse teadvustama, eristama üksteisest, aru saama nende töö printsiipidest ning nendesse vajadusel ka sekkuma ning neid arendama. Iga kehaga tegelemise jaoks on välja töötatud vastavate meetodite komplekt, mis seda teha aitavad.

 

Millised viis keha mul on?

Need viis keha jagunevad järgmiselt: tõeline mina, teadvus (intellektikeha), mentaalne keha, emotsionaalne ehk vitaalne keha ja füüsiline keha. Kokkuvõtvana on tuntud ka viie keha süsteemina.

  • Tõeline mina – see on sinu tegelik olemus või tegelik sina.
  • Teadvus ehk intellektikeha – kõige lähemale sinule asub teadvus, millel on seitse omadust (vahel ka mainitud kui superomadused), mis on teadvustamine, eristamine, arusaamine, süvenemine, taipamine, intuitsioon ja inspiratsioon.
  • Mentaalne keha – see on nii sinu mälu kui ka sealne informatsioon, mis väljendub näiteks iseeneslike mõtete, mälupiltide ja kommentaaridena.
  • Emotsionaalne ehk vitaalne keha – see on emotsioonide asupaik, andes energiat, mis võimaldab füüsilise keha liigutamist.
  • Füüsiline keha – kõik see, mida oled koolis või iseseisvalt selle kohta õppinud.

 

Mida annab viie keha teadvustamine argitegevuste käigus?

Igaüks meist on kogenud olukorda, kus ühel hetkel tuleb end kokku võtta ja midagi ära teha, näiteks uusaastalubadused. Selle jaoks oled ehk end sundinud, pidanud endale “kõnet” (ka need enda kallal pragamised mitte eriti meeldival viisil), ületanud raskused ning lõpuks läbi higi, pisarate ja suure vaeva ka õnnestunud. Oled sa endalt küsinud, et kas ainult nii saabki või on siin ka teisi võimalusi? Oleks ju imeline et kogu see kadalipp jääks olemata? Tõesti, eesmärgini jõudmine on tihtipeale pingutuslik, sest nõuab uues olukorras õppimist, arusaamist, kohanemist olukorraga ja edasiminekut, kuid see ei tohiks olla nõnda kurnav. Vähemalt siis, kui õppida orienteeruma oma viie keha süsteemis.

 

Mida annab viie keha süsteemis orienteerumine?

Mulle tundub, et me alahindame liialt oma võimekust või oleme unustanud, milleks me suutelised oleme. Kui sa meenutad põgusalt, kas mäletad seda uudishimu ja avatust, mis lapsepõlves oli? Või kui oled täna lapsevanem, kas märkad, kui elavad on lapsed ja milline on nende huvi maailma vastu? Õige oleks siinkohal küsida, et mis juhtus sinuga või mis on juhtunud täiskasvanutega? Kuhu on kadunud see uudishimu ja huvi? Kui sa vaatad ülalpool välja toodud viite keha – millised on need küsimused, mida sa nende kohta küsiksid? Ehk sellised küsimused:

  • füüsilise keha puhul – miks mul valutab alaseselg või miks ma olen õhtuks nõnda väsinud?
  • emotsionaalse ehk vitaalse keha puhul – miks ma tunnen end kõrvust tõstetuna kui päev on korda läinud ja miks olen madalseisus kui plaanid on vussis?
  • mentaalse keha puhul – miks on mu sisekõne innustav, kui teisi vaja motiveerida ja jõuetu kui on endal vaja midagi ära teha?
  • teadvuse ehk intellektikeha puhul – kui eristan erinevaid tegevusi argielus, kas ma saan olla selle juures pidevate mõteteta ja ilma emotsionaalsete üles-alla kõikumisteta või koguni voo seisundis?
  • tõelise mina puhul – miks ma kannatan ja kas see on vajalik või saab ka teistmoodi?

 

Lihtsad küsimused, aga kui vaadata veidi sügavamalt, päris raske vastata või mis? Selle jaoks ongi hea õppida orienteeruma oma viie keha süsteemis. See aitab mõista iga sinu kehaga toimuvat, reaalajas. Kui sa näed, et mingil põhjusel sa ei liigu eesmärgi suunas, siis võid sekkuda ja uurida, et kuidas sa tunned end ja avastad, et masendus on peale tulnud ning selle tõttu asjad ei liigugi. Sealt edasi, uurides, et millised mõtted sellel hetkel peas ringlevad, siis võid avastada mõtte, mis ütleb: “Ma ei saa sellega hakkama.” See on juba suur võit, sest sul on nüüd selgus ja konkreetsus – sa tead täpselt milline on sinu enesetunne ja mõte, mis kommenteerib antud olukorda.

 

Kuidas jõuda viie keha teadvustamiseni?

Viie keha teadvustamine käib samm-sammult. Vähemalt mul on nii olnud – veidi ka üle kivide ja kändude, vähemalt alguses. Kuid kui olla järjepidev ja saada aru, et sul ongi võimalik iga kehaga toimuvat teadvustada ning sekkuda siis, kui asjad ei liigu sulle soovitud suunas, annab see lõpuks juhtohjad oma elu üle sinu kätte.

 

Mida teadvustada või märgata viie keha puhul?

Mul toimus viie keha avastamine loomuliku elu osana.

  • Füüsilise keha puhul avastasin treeningu käigus, et kui valu läks võimatult suureks, siis ma sain aru, et ma ei ole see valu, mida kehas tunnen lihaste (üle)pingutamise tulemusena. Sama fenomen ilmnes siis, kui ma hakkasin jälgima ka kõiki teisi oma tegevusi – nii sain aru, et ma ei ole need tegevused.
  • Emotsionaalse keha puhul avastasin pideva tuju kõikumise, kui kirjutasin oma esimest raamatut. Kuigi oli piisavalt vaba ja segamatut aega kirjutamiseks, valdas selle käigus siiski ärevus, enesekahtlemine ja kõhklemine – kõik need üles-alla kõikumised.
  • Mentaalse keha puhul avastasin oma mõtted, kui ma kuulsin seda kurtmist, et kui kohutav päev on. No oli ka, kohe hommikul silmad avades olid ülevoolavuses negatiivsed emotsioonid ja seda kõike kommenteerivad ning sütitavad mõtted. Kui avastasin mõtted ja kuulsin neid endast eraldi olevana, siis pahvatasin naerma, mis kestis umbkaudu viis minutit järjest. See oli väga vabastav, sest sain aru, et ma ei ole mõte. Sellel hetkel mõistsin ka, et mõtted on midagi, mis on minust eraldi, nagu füüsiline ja emotsionaalne keha.
  • Selle tulemusena aga tekkis loomulik küsimus (eristamine, arusaamine ja taipamine – teadvuse omadused), aga kuidas ma seda kõike tean, et mul on füüsiline keha, emotsionaalne keha, kogu selle energeetilise ja kõikuva pagasiga ning kommentaarid peas? Selle tulemusena avastasin teadvustamise või ka tähelepanu. Mind hämmastas selle “töövahendi” dünaamilisus ja universaalsus.
  • Oma tõelist olemust ei avastanud ma enne, kui sellele tähelepanu juhiti. Isegi kui ma sain aru, et ma ei ole vaid füüsiline keha, emotsioonid ja mõtted, toimus enda tõeline avastamine alles hiljem, 2015 aastal, kui osalesin esmakordselt Teadliku Muutuse Kunsti (TMK) kursusel, mis on täna tuntud kui Practical Consciousness kursused.

 

Kuidas teadvustada oma viit keha argitegevustes?

Olemegi jõudnud kuldse küsimuseni. Lähtuvalt enda kogemusest ja teekonnast, toon välja näpunäited, mis on mind aastate jooksul aidanud muutuda teadlikumaks viie keha jälgijaks oma argitegevustes. Kui Sa nüüd hakkad neid kehasid kõrvalt jälgima siis esimene vihje – ära anna nendele tegevustele ega endale hinnanguid. See on komistuskivi, sest võib viia alla motivatsiooni ja lõpptulemuseni jõudmise. Hinnangutevaba vaatlus oma viie keha jälgimise osas on võtmekoht. Jõudmaks soovitud tulemuseni, sõlmisin endaga kokkulepe, et ühe nädala jooksul, kui ma jälgin enda viit keha, ei anna ma hinnanguid isegi kui ma tahaksin. See aitas hoida mul neutraalset tooni ja olla puhas vaatleja. Nagu kinolinal pildi jälgimine, saades aru, et sa ei ole ükski sealsetest näitlejatest, kui ainult liikuva pildi vaatleja.

  • Füüsilise keha puhul jälgi järgnevat:
    Ajakasutust ühe nädala lõikes – parima ülevaate saamiseks märgi kalendrisse (mina kasutasin digitaalset kalendrit, nädala vaates) poole tunnise täpsusega, et mida tegid. Just nimelt, mida päriselt tegid, mitte seda, mida plaanisid – vajadusel täienda või muuda kalendrit päeva kokkuvõtet tehes. Nii saad ühe nädala lõpuks faktidel põhineva info, kuhu su aeg “kulus” või kuhu sa selle “investeerisid”. Jah, selle käigus tekib häid äratundmisi, et tegelikult ma seda aega nii ei kasutaks ja kindlasti mitte sellises hulgas, jne. Aga ära muuda midagi oma tegevustes selle ühe nädala jooksul, kui jälgid viit keha. Sa tahad saada parima info ja selleks on neutraalne jälgimine, mis su elus füüsiliselt toimub. Ole endaga siin aus, mida ausam oled seda parema ülevaate saad. Ja kui midagi ei meeldi, siis see on vaid üks nädal kogu su elust.

 

  • Emotsionaalse keha puhul jälgi järgnevat:
    Päeva lõpus, kui oled tegemas kokkuvõtet päevast ja panemas kirja fakte selle kohta, mida sa tegelikult tegid, siis kirjuta iga tegevuse järgi ka see, kuidas sa üht või teist tegevust tehes end tundsid. Ehk siis millist emotsiooni sa valdavalt tundsid selle ühe tegevuse käigus. Näiteks kui tegid trenni, siis ühel päeval võisid tunda end motiveerituna, aga teisel päeval hoopis väsinuna. Sama ka töö juures – mõni ülesanne oli voo seisundis, aga koosolek hoopis ärritas. Taaskord ausus enda vastu on kõige parem tagasiside. Kui näiteks naistel võib tundeid või emotsioone olla lihtne kirjeldada, siis mehed, järgnev vihje on just teile. Jah, sa oled suuteline tundma erinevaid emotsioone ja pane kirja see, mida päriselt tundsid, mitte see, mida sa arvasid või mõtlesid end tundvat. Isegi kui esimestel päevadel võib see olla raskem, siis nädala lõpuks läheb lihtsamaks.

 

  • Mentaalse keha puhul jälgi järgnevat:
    Samuti päeva lõpus kokkuvõtet tehes, pane kirja esimene mõte selle kohta, miks sa seda tegevust tegid. Just esimene mõte on see, millele keskenduda ja see vastus tuleb kiirelt – ühe kuni kolme sekundi jooksul. Kui jääd selle üle arutlema, siis see ei ole enam esimene mõte. Miks just üks kuni kolm sekundit? Siin on oluline mõista, et esimene mõte on automaatne mõte, mis põhjendabki ära selle tegevuse vajalikkuse või õigustab seda tegevust – olenemata sellest, mis tegevusega on tegu. Igaks juhuks mainin ära, et mõtted sinu mälus ei ole sina. Nii, et kui saad vastuse tegevuse põhjuse kohta, pane see kirja ja taaskord jälgi, et sa ei anna hinnanguid sellele, mis mälust tuleb ei tegevusele ega ka enda enesetundele. Lihtsalt jälgi kõike neutraalselt, nagu kinolinal pilti jälgijana, mida kirja paned.

 

  • Teadvuse puhul jälgi järgnevat:
    Kui oled tegemas päeva kokkuvõtet, siis selle käigus sa kindlasti teadvustad erinevaid tegevusi, eristad neid ja ka seda, et mida sa tundsid või mõtlesid üht ja teist tegevust tehes. Jälgi, kas nende tegevuste teadvustamisel, eristamisel, neist arusaamisel, neisse süvenemisel või ka tekkivate taipamiste, intuitsiooni või isegi inspiratsiooni puhul, kas neid omadusi kasutades kogesid rahu? Kas see toimus vaikuses? Teadvuse omaduste esile tulek toimubki vaikuses tehtava analüüsi käigus. Märka seda vaikuses ja rahus tehtavat analüüsi, kus puuduvad mõttelised kommentaarid või emotsionaalsed läbielamised. Ja kui selle avastad, jätka selles, sest siit tekib ka hüppeline efektiivsuse kasv oma argitegevuste käigus.

 

  • Tõelise mina puhul jälgi järgnevat:
    Kui küsida nädala lõpus sinu käest, et kes jälgis füüsilise, vitaalse, mentaalse keha ja teadvuse tegevusi? Või kes tundis iga selle tegevuse taga olevat emotsioon? Või kes kuulis iga selle tegevuse taga olevat põhjuslikku lauset? Kas vastasid kõigile: „Mina“, eks? Just, sina oled see, kes teab, et sellised olid need füüsilised tegevused; emotsioonid annavad selle juures värvi igale tegevusele (näiteks kas meeldis või ei meeldinud); mõtted selle juures kommenteerisid (positiivselt või negatiivselt), aga seda kõike jälgisid pealt sina – tõeline sina. Selle kohta saab ka öelda, et sina tunnistasid nende tegevuste toimumist oma füüsilises, vitaalses, mentaalses kehas kui ka teadvuses.

 

Nagu alguses mainisin, siis erinevate kehade jälgimise harjutamine võtab aega, aga rakendades seda järjepidevalt, on võimalik saavutada püsiv selgus ja konkreetsus ehk ka teadvelolek toimuvast. Püsiv teadvelolek tagab võimaluse sekkuda protsessidesse juba takistuste ilmnemise varases etapis. Kui tead ka erinevaid meetodeid, mis aitavad nendest takistustest vabaneda, siis seda efektiivsemaks, rahulikumaks ja nauditavamaks elu muutub. Soovin sulle head viie keha jälgimise teekonda.

Antud blogipostitus on esmalt ilmunud Practical Consciousness blogis. Tutvu selle ja paljude teiste lugudega siin.

Jaga: